Most képzeljünk egy olyan programot, ami az összes jó tulajdonsággal rendelkezik...
Igen, van ilyen program, ez az Oscam (Open Source Conditional Access Modul ). Ez jelenleg a egyik légfeltörekvőbb program a sharig programok közül. Könnyen előfordulhat, hogy a jövőben ki fogja szorítani a jelenleg használatos EMU programokat.
Mivel ez egy nagy téma, több cikk keretében vesszük végig a konfigurálását. Ez az első rész az Oscam általános bemutatását tartalmazza.
Az Oscam néhány fontosabb jellemzője, a teljesség igénye nélkül:
- moduláris felépítésű. Az egyes funkciókra külön modulok vannak (különálló konfigurációs fájlal)
- van kliens és van szerver modulja is, vagyis tud ö is szerver lenni, de csatlakozni is tud más kiszolgálókhoz is.
- akármennyi adatforrást (pl. kártyaolvasót) képes kezelni (reader modul)
- kártyaolvasó függő, de az Oscam szoftveresen a legtöbb mai kártyát képes kezelni
- tud kapcsolódni más EMU-khoz is, vagyis az adatforrás lehet akár más program is (pl. NewCS - bár ennek nem sok értelme van)
- a csatlakozó userek száma nincs limitálva
- CCcam-ot tud emulálni, vagyis a partner felől úgy látszik (és úgy is kell C és F sort készíteni), hogy CCcam fut a szerverünkön
- usereknél csoportokat képezhetünk, és akár csoportonként vagy akár egyesével eldönthet melyik readerhez és milyen módon férhet hozzá az adott user vagy csoport.
- van egy olyan modulja, ami képes megjeleníteni a TV-n a képet (dvbapi modul)
- szinte az összes platformra van disztribúciója (még OS-X-re és Windows-ra is, bár nem tudom ez előny-e...)
- van webes konfigurációs felülete (Webif modul). Legalábbis a újabb bináris verziókban már mindegyikben van, aki meg forráskódból akar binárist készíteni (csak advanced felhasználóknak javasolt !), az meg a fordítás elött eldöntheti kell-e neki
- jelentősen kisebb a memória igénye mint a CCcam-nak és/vagy a NewCs-nek
- van benne un. load balance eszköz, ami több egyforma kártya és több egyforma bejövő sor logikus kezelésére szolgál. A több egyforma kártya és a több bejövő sor egyidejű elosztott kezelésével több partner tud csatlakozni, stabilabb kimenő adatfolyam érhető el, illetve megelőzhető vele az egyes partnerek túlterhelése
- a reader modul rendelkezik cache lehetőséggel, amivel optimalizálhatóak a lokális kártyára érkező ECM kérések, vagyis csökken a kártya terhelése, mivel a kérések a cache-ből is kiszolgálhatók
- sokkal nehezebb és bonyolultabb a konfigurálása
- egyes kártyák beüzemeléséhez néha csak az segít, ha órákig bújuk az angol/német fórumokat és próbálkozunk
- mostanában naponta akár több verzió is megjelenik. Mivel open source programról beszélünk, bárki javíthat rajta, ami publikálás után egy újabb verzió számot kap. Ez egy idő után követhetetlenné válik.
- az Oscam jelenleg az 1.0-ás verziónál tart. Vannak benne bugok, és vannak olyan funkciók, amik nem úgy működnek, ahogy elvárná az ember
Ennyi bevezető után, kezdjük.
Az Oscam legújabb verziója letölthető pl. a http://oscam.ump2002.net/ fórumból
Az Oscam hivatalos fóruma a http://streamboard.gmc.to/
Mint mondtam, minden modul önálló konfigurációs fájlal rendelkezik. Nézzük ezeket, melyek fordulhatnak elő és melyik mire való.
- oscam.conf - A rendszer alap beállításai, log funkciók, webes felület konfigurációja, és a szerverként használt protokollok konfigurációja
- oscam.server - Az olvasó eszközök (reader) konfigurációja
- oscam.user - A partnerek beállításai
- oscam.dvbapi- Az adatfolyam TV képernyőjén való megjelenésének konfigurációja
- oscam.ac - Anti-kaszkád konfiguráció. A jogosulatlan kártya hozzáférések konfigurációja. - Ezzel nem foglalkozunk
- oscam.cert - Cryptoworks publikus kulcsok helye - Ezzel nem foglalkozunk
- oscam.guess - Ez a BOMBA protokollhoz beállító fájl, de én még embert nem láttam aki használná, nem is igazán tudom mit kell itt állítani... - Ezzel nem foglalkozunk, nem lesz rá szükségünk
- oscam.ird - Spéci beállító fájl az Irdeto kártyákhoz, de fogalmam sincs mit kell itt állítani... - Ezzel nem foglalkozunk, nem lesz rá szükségünk
- oscam.provid - Szolgáltatók táblája. Hasonlón mint a CCcam esetében a CCcam.providers
- oscam.services - Definiált szerviz funkciók
- oscam.srvid - TV csatornák táblája. Hasonlón mint a CCcam esetében a CCcam.channelinfo
Mivel itt nincs alapértelmezett könyvtár, elvileg a konfigurációs fájlok akárhol lehetnek. Javasolt egy külön könyvtárat nyitni nekik, és így indítani az Oscam-ot:
./oscam -b -c /var/bin/oscam_cfgAhol a -b jelzi, hogy háttérben szeretnénk indítani, a -c pedig a konfiguráció helyét adja meg. Jelen példa esetében a konfigurációs fájlok a /var/bin/oscam_cfg könyvtárban vannak.
A cikket ellenőrizte: Joseph
Folytatjuk.
Szia Blasto!
VálaszTörlésMost találkoztam az oldallal, és tök jó dolgok vannak szépen összeszedve rajta. Megpróbálkoznék egy kérdéssel, hátha tudsz benne segíteni:
Egy gépen OpenElec-et használok, eddig VDR-el csatlakoztam egy Cccam kártyaszerverhez, az alábbi szintaktika használatával a cardclient.conf-ban:
cccam2:IP:PORT:0/0000/0000:USER:PASS
Ugyanakkor áttértem a TvHeadend nevű backend alkalmazásra, amelyben nem tudom a fenti adatokat megadni, úgy hogy működjön a kódfejtés.
Itt jönne képbe az Oscam, mert neten azt olvasgatom, ha jól vettem ki, hogy Oscam-al kell emulálni a CCcam-ot, majd valahogy az Oscam-ot kell összelőni a Tvheadend-el.
Erről tudsz valami infót adni? Van esetleg vmi ötleted, hogy lehet összehozni?
Köszönöm!
Szia!
VálaszTörlésNos arra rájöttem, hogy az Oscam http felületén, létre kell hoznom egy Reader-t az adatokkal kitöltve, a státusza jelenleg Connected.
Még az van hátra, hogy öszehozzam a tvheadend-el... :)
Sziasztok
VálaszTörlésTudnekem valaki segíteni van egy lg oled65c9pla tv-m erre kéne kártyamegoszás (CCcam vagy Oscam)